Görüntü inceleme ve önemine bakacak olursak;

Suç olgusunun teknolojik bağlamda değiştiği günümüzde suçluya erişmek için elektronik cihazların yardımı artmaktadır. Bunların başında gelen güvenlik kamera görüntüleri suçlunun tespiti yönünde önemli rol oynamaktadır.

Mahkeme süreçlerinde kanıt olarak kullanılacak fotoğraf ve video dosyalarının netliği, plaka tespiti, şahıs karşılaştırması ve analizi alanında uzman kişilerimiz tarafından başarılı bir şekilde hazırlanıp raporlandırılmaktadır.

GÖRÜNTÜ İNCELEME VE NETLEŞTİRME ALANINDA YAPILABİLECEK İŞLEM TÜRLERİ

  1. Plaka netleştirme ve tespiti: Görüntü kalitesi düşük, kamera açısı farklı olan görüntüler üzerinde netleştirme ve açı iyileştirme çalışması yapılarak plaka okuma işlemi gerçekleştirilebilir.
  2. Şahıs karşılaştırma: İnceleme uzmanlarımız tarafından görüntü inceleme teknikleri kullanılarak yapılacak çalışma sonucunda şahıs karşılaştırması yapılarak raporlandırılmaktadır.
  3. Montaj incelemesi: Fotoğraf ve video dosyaları üzerinde yazılımlar aracılığı ile yapılmış değişiklerin tespitinin yapılarak raporlandırılması yapılmaktadır.
  4. Steganografi: Fotoğraf ve video görüntüleri içerisine veri yerleştirme bilimi olan steganografi üzerinde tersine mühendislik yöntemi ile çalışma yapılarak verinin tespitinin sağlanması ve raporlandırılması yapılmaktadır.